Diskuzní fórum je spuštěno a popravdě řečeno, nečekal jsem, že to bude taková výzva, protože mi jeho zprovoznění přichystalo nejednu horkou chvilku. Chtěl bych tak tento článek pojmout jako „návod k použití“ za současného náhledu na filozofii a budoucí správu fóra, se kterou jsem k jeho konstrukci nakonec přistoupil. Traderské diskuzní fórum jsem vytvořil především z jednoho prozaického důvodu, kterým je skutečnost, že neznám zdaleka odpověď na všechny otázky týkající se především opcí a opčního tradingu. Jako účastník a přispěvatel do podobných fór mám možnost vyhodnocovat, jak cenná studnice znalostí, poznání a zkušeností takový „brainstorming“ ve formě diskuzního fóra přináší a jak může pomoci překonat mnohdy zdánlivě neřešitelné otázky a opticky nezvládnutelné problémy. S tímto nejjednodušší pohledem na to, co by mělo diskuzní fórum především splňovat, jsem přikročil k jeho spuštění.

   Pokud bych chtěl okomentovat softwarové řešení fóra, tak opravdu jsem musel vyzkoušet několik možností a provést nemnoho úprav, abych nakonec dospěl do nějaké smysluplné fáze. Především jsem musel svůj hosting, kde běží celý web www.dobretrejdy.com převést na linuxové řešení, protože doposud jsem využíval serverové prostředí operačního systému Windows. To by nebylo nic neřešitelného a neproveditelného, nicméně mě sžírala obava, že touto změnou přijdu o celé nastavení webu a jeho obsahu, což budu muset pracně, vzhledem k množství publikovaného textu a obrázků, opravovat a doplňovat. Nestalo se nic mimořádného a „překlopení“ do Linuxu nejenže nevykazuje nějakou vadu, ale znamená zejména lepší běh webových stránek, což byla pro mě skvělá zpráva a doufám, že se projeví v lepší kvalitě načítání obsahu webu pro samotné čtenáře. Dalším krokem pak bylo učinit rozhodnutí, jakou formu a typ aplikace zvolit pro samotné fórum. Webová stránka, na které běží tyto stránky je poháněna redakčním systémem WordPress, který nabízí již hotové zásuvné moduly (pluginy), které umožňují vytvořit diskuzní fórum tímto zcela jednoduchým způsobem instalace a uživatelské úpravy. Vypadalo to skvěle, protože jsem si nejdříve vyzkoušel doporučovaný plugin Asgaros a posléze také oblíbený bbPress. Obě tyto aplikace měly po instalaci „požadovaný šmrnc“, ale až do chvíle, než jsem začal objevovat jeho základní nedostatky a tyto byly pro mě zásadní, protože nesplňovaly základní požadavky, které jsem na si na fórum kladl. Pominu nyní nenalezení češtiny pro Asgaros, kdyby stránky fóra běžely v angličtině, ale zcela zásadní nedostatek obou těchto systémů je v publikaci příloh k psaným příspěvkům. Přestože se mi zejména Asgaros hodně zamlouval, tak stejně jako bbPress neumožňuje vkládat obrázky přímo do textu příspěvků, ale pouze jako jeho přílohy. Nemůžete tedy psát nějaký požadovaný text a do tohoto textu vkládat postupně například obrázky, které ihned nějak okomentujete, protože obrázky můžete přiložit pouze coby přílohu k samostatnému náhledu nebo stažení, což je značně nekomfortní. Prošel jsem poctivě podporu obou aplikací, abych zjistil, že Asgaros tuto funkci nemá a bbPress tuto funkcionalitu řeší nějakým dalším pluginem, který je v současnosti nekompatibilní s aktuální verzí mého redakčního systému a může tak být možným zdrojem budoucích problémů, který si nechci vytvářet. Instalaci pluginů nabízejících vytvoření fóra jsem tedy opustil a hledal jiné softwarové možnosti.          

   Pokud navštívíte stránku fóra, zjistíte, že jsem využil řešení phpBB, které nabízí zcela jiné možnosti než pořízení fóra instalací pluginů. Komplexní aplikace phpBB pak běží odděleně na subdoméně forum.dobretrejdy.com a je tak samostatnou webovou stránkou se vším, co k ní patří (samostatná MySQL databáze s vlastním redakčním a administrátorským rozhraním). Instalace phpBB není nijak převratné a nelogické rozhodnutí, protože tento systém velmi hojně využívá mnoho českých a zahraničních webových stránek (nejenom traderských) pro provozování diskuzních fór nebo jednoduchého a srozumitelného kontaktu s čtenáři nebo zákazníky. Povědomý design a jednoduché způsoby jeho požívání pak byly tím základním impulzem pro jeho instalaci. Byl jsem velice překvapen, jaký pohled se skýtá administrátorovi na diskuzní fórum „jakoby z druhé strany“ a jaké značné množství možností k úpravě a řízení fóra se mu nabízí. Rozhodl jsem se, že budu tyto věci postupně studovat, promýšlet a upravovat tak, jak to přinese život této aplikace v praxi, poprosil bych tedy v tomto směru o jistou shovívavost. Do Diskuzního fóra se nejjednodušeji vstupuje z hlavního menu webu www.dobretrejdy.com kliknutím na odkaz podle obrázku níže.


Jednoduchý návod k použití

   Jak tedy fórum používat? Jednoduchá otázka, za kterou se skrývá hlubší úvaha, jak nakonec fórum nastavím a jaká zadám jednotlivým návštěvníkům oprávnění. Rozhodnutí ale bylo vcelku jednoduché a bylo v duchu celého mého webu. Do fóra bude mít každý návštěvník volný přístup jako čtenář, bude si moci zcela volně číst všechny příspěvky a čerpat z nich potřebné informace. Nechci privilegovat žádnou skupinu návštěvníků udělením speciálního oprávnění k přístupu na kterékoliv vytvořené fórum, v tomto si budou všichni návštěvníci rovni. Pokud však bude návštěvník – čtenář, chtít na napsaný příspěvek reagovat nebo napsat příspěvek vlastní, sdělit svůj dojem, položit dotaz nebo požádat o radu, bude se muset do fóra registrovat. Registrace je velmi jednoduchá a zahrnuje zejména zadání e-mailové adresy, ze které bude muset svou registraci potvrdit. Registrovaný návštěvník pak bude moci aktivně fórum využívat, kromě samotných náhledů bude moci také neomezeně publikovat. Ve svém profilu si registrovaný účastník může přidat svůj obrázek a přidat svůj podpis například s nějakým vlastním originálním sdělením nebo poselstvím. (Upozornění: Prvním možným problémem po registraci může být skutečnost, že se do fóra nebudete moci přihlásit. V takovém případě stačí vymazat cookies z prohlížeče a přihlášení by mělo proběhnout v pořádku)  

   Po provedené registraci můžu zjistit následující pohled na hlavní stránku fóra.

   Jsem přihlášen pod uživatelským jménem „otik“ (1) a mohu vypozorovat úvodní seznam fór (2) podle jednotlivých tematických okruhů. Ve fóru „Hyde Park“ pak pozoruji, že je nejnovější příspěvek v založeném vlákně „Filmy a seriály z tradingového prostředí(3), který napsal uživatel „dobretrejdy“. Toto fórum s tímto příspěvkem chci navštívit, proto klikám na název fóra „Hyde Park“.

    Otevření fóra „Hyde Park“ nabízí seznam vláken, které obsahují nějaké příspěvky návštěvníků. V současné době je zde pouze jedno vlákno „Filmy a seriály z tradingového prostředí“. Mohu si toto vlákno otevřít kliknutím (1) a přečíst si publikované příspěvky nebo mohu kliknutím založit vlákno (téma) nové (2). Volím první variantu s přečtením publikovaného příspěvku (1).

   Po přečtení příspěvku se mohu vrátit zpět na hlavní stránku fóra (1) nebo mohu na příspěvek odpovědět (2), protože mám potřebu na sdělení kolegy z fóra reagovat, potvrdím tedy „Odpovědět(2).

   Při volbě „Odpovědět“ mohu v načteném podokně napsat svou odpověď, když do této odpovědi budu chtít do textu přidat také obrázek na místo označené (1). Toto provedu kliknutím na “Přílohy(2) a následně na „Přidat soubory(3). Po výběru obrázku z místa v mém počítači potvrdím „Umístit do příspěvku(4). Tímto umístím obrázek do místa mého kurzoru v textu mé odpovědi.

   Takto napsanou odpověď i s umístěním obrázku (1) potvrdím kliknutím na „Odeslat(2). Do jednoho příspěvku mohu vložit maximálně pět příloh o celkové velikosti 3 MB. Pokud bych potřeboval vložit příloh více, musel bych k takovému dalšímu publikování příloh vytvořit další příspěvek.

   Celá odpověď uživatele „otik“ i s obrázkem vnořeným do textu se pak zobrazí jako na obrázku výše.

   Odpovídat na dotazy ve vlákně podle výše uvedeného mě však nezajímá, protože se na seriály nedívám, ale zajímají mě knihy o tradingu a chtěl bych na jeden zajímavý titul upozornit. Protože se takové upozornění do vlákna o filmech a seriálech nehodí, založím na fóru Hyde Park nové vlákno na toto téma. Kliknu proto v hlavní nabídce fóra na fórum Hyde Park, abych měl opět k dispozici možnosti podle obrázku.

   Nyní ale nebudu chtít číst příspěvek (1), ale budu chtít založit nové téma, proto volím kliknutí na „Nové téma(2).

   V okně vyplním název nového vlákna (1) a text mého příspěvku (2) a vše odešlu kliknutím na „Odeslat(3). Tím je nové vlákno (téma) ve fóru Hyde Park založeno a mohu vyčkávat, jestli na něj někdo nebude reagovat. Mohu pak při pohledu na fórum „Hyde Park“ opravdu vidět všechna aktuální vlákna, první v pořadí je pak vlákno s nejčerstvějším příspěvkem.

Na hlavní stránce fóra pak mohu vysledovat nově přidané vlákno také.

   Přestože jsem fórum nastavil tak, že pokud budu chtít publikované příspěvky jiných návštěvníků (registrovaných členů fóra) jenom číst, tak nemusím podstupovat proceduru registrace, tato má další výhodu například v možnosti sledování vybraných vláken.

   Výběrem položky „Sledovat toto téma“ pak mohu takovou funkcionalitu zapnout (v rozbaleném menu skrývající se za ikonou klíče pak mohu vybírat z dalších možností práce s vybraným tématem). Po každé aktualizaci vybraného vlákna ke sledování pak dostanu upozornění na e-mail o tom, že vlákno „Knihy o tradingu“ bylo aktualizováno o další příspěvek, mohu pak sledování a čtení fóra efektivněji využít o ignorování pro mě nezajímavých vláken. Další možností komunikace mezi registrovanými návštěvníky je pak možnost Soukromých zpráv, kterou mohu zaslat komukoliv z dalších registrovaných účastníků fóra.

   Obsah Soukromé zprávy je určen pouze jeho příjemci a není k dispozici ostatním návštěvníkům fóra. Do Soukromé zprávy můžete vkládat také přílohy, maximálně tři a do celkové velikosti 3 MB.

    Kromě těchto základních funkcí nabízí diskuzní fórum další možnosti, jejichž nalezení a využití je velice intuitivní (Vyhledávání ve fóru podle klíčových slov, statistiky atd….), takže je již nebudu dále rozvádět, technické otázky k nastavení a práci s Diskuzním fórem pak můžete pokládat přímo na stránkách fóra „Vše o tomto fóru„. 


Filozofie vs. Správa a Cenzura

   Zvýšená míra svobody přístupu k fóru nutně doprovází zvýšená úroveň cenzury a výkon nějaké nezbytné správy fóra. Existence cenzury je nutná, protože si nedělám iluze o tom, že všichni budoucí čtenáři zavítají na fórum se vznešenými úmysly. Cenzuru a správu fóra budu aktivně vykonávat z pozice administrátora a měla by sloužit tomu, aby se fórum neodchýlilo od svého účelu, pro který bylo založeno a v tomto duchu budu zejména sledovat tyto oblasti:

   1/ Sledování účelu. Fórum je tady proto, aby vneslo více světla do problematiky obchodování na kapitálových trzích, rozšiřovalo znalosti v této oblasti a pomáhalo řešit problémy spojené s touto velmi pozoruhodnou aktivitou. Pokud budu číst příspěvky, že Tondovi na zahradě vykvetl puškvorec, že nejvíce suchohřibů jsem včera nasbíral na severním svahu Suchého vrchu (i s fotkou samozřejmě) a dvouměsíčnímu miminku je na prdíky dobré podávat fenyklový čaj, tak tyto příspěvky budu jednoduše mazat, od toho jsou na internetu jiná a lepší zájmová fóra, kde můžete kvalifikovaně tato témata probrat.

   2/ Fake profily a hejtování. Fórum je pro každého, když jej chce pouze pročítat. Fórum je pro registrované, pokud chtějí přispívat a být aktivní. Nejsem naivní, takže vím, že registraci si můžu vytvořit víceméně anonymně, takže má skutečná identita nebude nic veřejného, pokud si to takto chci zařídit. To by mě ale nemělo opravňovat k tomu, abych z této skutečnosti těžil a pod rouškou této anonymity se do kohokoliv navážel. Nikdo neví vše a žádný učený z nebe nespadl, takže pokora k začátečnickým dotazům by měla být jedním ze základních motivů tohoto fóra. Vysmívání se začátečnickým snahám nebo znevažování něčí práce (třeba jenom, že si dal tu práci napsat příspěvek) budu nekompromisně trestat banováním a mazáním registrovaného členství. Konstruktivní kritika má smysl a je jedním z motorů, jak se dále zlepšovat, nikdo ale není bůh a neměl by si jeho vlastnosti přisvojovat, takže co nevyhovuje mě, může být zajímavé pro druhého a naopak. Možnost registrace do fóra je tak opravdu pro každého (i mé nepřátele), takže pokud bude vše probíhat v rámci korektnosti a slušnosti, nemám s žádným návštěvníkem jakýkoliv problém. Pokud někdo chce vyvíjet nepřátelské aktivity, hejtovat a zesměšňovat, měl by si raději zvolit například populárnější facebook a tam se lépe realizovat (s pravděpodobně větším záběrem). Tato sociální síť je pro takové aktivity koneckonců lépe vybavena nejrůznějšími sofistikovanými vychytávkami, které tady nenajdete.

   3/ Struktura fóra. V základním nastavení jsem vytvořil při založení několik možných fór a do nich vnořil první možné vlákno (téma), další přidávání vláken a jejich rozvoj pak nechám na návštěvnících. Pokud si budoucnost vyžádá vytvoření dalšího okruhu možných diskuzí – fór (napadá mě například Forex nebo Intradenní obchodování) bez váhání taková fóra do struktury přidám. Momentálně zde nejsou, protože se takovými styly nezabývám, to ale neznamená, že jsou by měla být pro čtenáře nějakým tabu, nabídka jednoduše bude reagovat na poptávku a bude jen na návštěvnících, aby dali jasně najevo, že založení dalšího fóra je zapotřebí.

   4/ Duplicita a rozmělňování vláken. Než něco napíšu nebo položím dotaz, měl bych se přesvědčit, jestli již podobné téma neexistuje a směrovat svůj dotaz do patřičného fóra nebo vhodného vlákna. Založit nové vlákno například „Na účtu mi po přiřazení ubyly peníze, nevíte proč?“ by mělo být spíše nahrazeno dotazem do vlákna „Přiřazení“, kde bude patrně vyřešen rychleji a efektivněji. Zakládání vláken, které zavánějí duplicitou zcela jistě povedou k znepřehlednění fóra a ke zhoršené orientaci mezi tématy. Vyhrazuji si tak právo tyto příspěvky a založená témata přesouvat na patřičná fóra nebo je připojovat k již existujícím vláknům (…zatím nevím, jak se to dělá..:c).

   5/ Reklama. Celý web www.dobretrejdy.com je prostý jakýkoliv reklamních počinů a takto by to mělo také zůstat. Atakování reklamou máme na internetu asi všichni dost, takže nic takového nechci provozovat také na tomto fóru. Je rozdíl mezi odkazem na nějaký zajímavý web, skvělou technologickou pecku, zajímavé sofwarové řešení nebo mediální akci související s tradingem. Citace a odkazy na jiné stránky nebo tradingová fóra jsou v naprostém pořádku a nemám v úmyslu takové kroky jakkoliv řešit a tlumit, to mi opravdu není vlastní. Systematickou propagaci a vytváření promyšlených (třeba i skrytých) reklamních kampaní tady ale trpět v žádném případě nebudu, na to se dotyční marketingoví specialisté a profláknutí brokeři mohou jednoduše spolehnout. Zcela „kapitalisticky“ tady nyní bez dalšího prohlašuji, že je to můj web, takže to budou má pravidla, která tady budu prosazovat, „My Home My Rules“ pak může být všezahrnující motto pro zavádění nějaké agresivní reklamy a podobných nesympatických praktik.


   Osobně bych si přál, aby si fórum žilo svůj vlastní život a stalo se zdrojem poznání a studnicí co největší inspirace. S tímto přáním je spojena výzva k budoucím návštěvníkům a čtenářům fóra, aby se nebáli do diskuze zapojit a pomohli tak vybudovat smysluplnou a co nejrozmanitější znalostní databázi otázek a odpovědí otevřenou pro co nejširší okruh zájemců o obchodování, od samotných začátečníků až po pokročilé obchodníky. Snad se tento počin vydaří :c)


Sleduj facebook, napiš e-mail nebo tweet

5 thoughts on “Diskuzní fórum”

 1. Velmi sa tesim 🙂 chodil som dlhe roky na ako-investovat.sk ale ta kvalita sla strasne dolu. Dufam Jirka, ze Tebe sa kvalita podari udrzat /trollov a imbecilov banovat hned ako to bude mozne, inak smart ludia odidu inde/.

  1. Ahoj,
   myslím, že každé nastavení fóra vždy přinese nějaký výsledek, ať už kladný nebo záporný. Je to ale takový „skok do tmy“ protože si to neumím představit, kdo tady do fóra přijde a co tady napíše. Obecně můžu říct, že nevím, jak by to nakonec mělo vypadat, ale mám zcela jasné představy, jak by to vypadat nemělo a tomu budu podřizovat své zásahy. Jestli se mi to podaří, nevím. Měl by kuchař v restauraci vařit tak, jak chtějí její hosté nebo by hosté měli jíst tak, jak kuchař vaří? V tom bych viděl prozatím mé základní dilema přístupu, osobně nyní preferuji podnik, kde lidé jí tak, jak kuchař vaří…Ahoj, Jirka :c)

 2. Ahoj Jirko,

  1) Web se Ti hodně zrychlil. To je super. Nevím, jestli za to může migrace na linux nebo optimalizace, ale je to opravdu znát.
  2) Protože vím, kolik je s tím práce jaksi „na pozadí“, tak moc děkuju za vytvoření fóra a hned se jdu zaregistrovat.
  3) Přeju Ti, aby fórum nezasvinil spam. Omlouvám se za expresivní vyjádření, ale slušněji to nejde. Já bojuju se SPAMem léta na jiných stránkách, je to boj na dlouhé lokte a vlastně to nejde vyhrát. Už se mi i párkrát stalo, že jsem jako SPAM označil důležitý příspěvek, prostě není to med.

  1. Ahoj,
   já po překlopení na linuxové řešení vidím zrychlení z mého pohledu úplně dramatické, takže přestože jsem z toho měl obavu, dopadlo to dobře. To varování – spam, trollování apod. je asi na místě, je to ale výzva a riziko, uvidím, jak se to bude vyvíjet nadále, asi takové obavy k tomu patří, budoucnost ukáže…Ahoj, Jirka :c)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *