Při studium obchodování opcí jste určitě narazili na různá prohlášení, jak protřelý opční obchodník umí být s opcemi vždycky „smart a cool“ v jakékoliv tržní situaci, jak pomocí opcí „zachraňovat“ zkažené obchody, korigovat ztráty, získávat tržní výhody, spasit celá portfolia…jako by se takovým „vypečeným“ opčním traderům snad ani nemohlo nikdy nic stát. Není to samozřejmě pravda. Pravdou ale je, že znalost základních principů opčního obchodování opravdu může být v některých případech výrazně ku pomoci. Není to ale nic jednoduchého, zaujmout a vybrat v konkrétní tržní konstelaci nějakou vhodnou opční taktiku tak, aby opravdu pomohla nějak vylepšit například zkažené obchody s akciemi nebo futures. V dnešním článku bych chtěl ukázat jednu jednoduchou taktiku, která by mohla takovou „záchrannou akci“ představovat. V této ukázce budu vycházet pouze ze znalostí, které se již objevily v mých předešlých článcích.

   Praktickou ukázku bych uvedl modelovou životní situací. Koupil jsem od Křetínského Spartu Praha. Vloni sahala po titulu, dneska má k titulu daleko, pohybuje se v dosti velké vzdálenosti od tolika bodů, které by ji přinesly kýžený titul. Je to ale dobrý tým a jsem přesvědčen, že „na to má“. Věřím ji, tabulkou se nepropadá, ale nahoru to jde opravdu těžko. Má mnoho skvělých a kvalitních hráčů, ale má velký problém – nedává dost gólů, chybí ji klíčový útočník. Co tedy udělám. Mé útočníky Lafatu a Kadlece pošlu na měsíční hostování do Baníku Ostrava a za utržené peníze kupuji Messiho. Lionel je téměř pořád ve skvělé formě a pokud to dostane správně na nohu, nemá konkurenci a sází jeden banán za druhým. Stačí pár fíků a titul je doma. To potřebuji a takto to udělám také se svou pozicí.

   Koupil jsem před měsícem 100 x Long akcie AAPL za 149 USD. Usoudil jsem, že je to super investice. Držení akcií je velmi nenáročná záležitost a má jenom dvě polohy. Buď akcie roste nad pořizovací cenu a já vydělávám nebo klesá pod tuto pořizovací cenu a já mám ztrátu. Nejsou jiné možnosti. Můj odhad na výkonnost ovšem nebyl správný a akcie AAPL se nyní obchoduje za 141,05 USD a to je nemilé, mám ztrátu -795 USD. Takovou ztrátu jsem si v žádném případě nepředstavoval, mám frustrace a nemohu kvůli tomu spát. Za 795 USD jsem si mohl užít mnoho zábavy, proč já blázen vůbec do takové pozice vstupoval.

   Pokles ceny akcie AAPL z pořizovací ceny 149 USD na cenu 141,05 USD za ztráty -795 USD má pro akciového obchodníka pouze jedno řešení, a tím je návrat na původní pořizovací cenu po nějaké budoucím uptrendu. Jako opční obchodník řešení mám. Co by jste řekli na to, že si můžete svou ztrátovou akciovou pozici vylepšit tak, aby se ztráta smazala a akcie AAPL přitom nemusely vystoupat až na svou původní pořizovací cenu a celé řešení bylo navíc zadarmo? Já bych to vzal…

   Ve světle poznaných opčních kombinací Covered Call a Call Bull Spread mám jako opční trader k dispozici jednoduché nástroje, kterými mohu celou situaci efektivně řešit. S expiraci za 25 dnů se při současné ceně AAPL 141,05 USD obchodují opce na akcie AAPL za ceny, jako na níže uvedeném obrázku.

   Co mohu provést? Vypíšu 2 x Short Call na strike 145, které jsou OTM („mimo peníze“) a koupím Long Call na strike 141, tato je ATM („na penězích“). Short Call 145 se dají prodat za +170 USD každá a Long Call 141 se dá pořídit za -350 USD. Celkem bych za takovou opční kombinaci zaplatil -10 USD (2 x 170 USD za výpis Short Call 145 – 350 USD za Long Call 141). Má celá akciová pozice i s opcemi má tak celkovou ztrátu -805 USD (ztráta + náklady na opce). Posílám tedy na měsíc Lafatu s Kadlecem do Ostravy a do objednaného letadla v Barceloně nasedá Lionel Messi.

   Co jsem za mých -10 USD vlastně pořídil. Na 100 x Long akcie AAPL a 1 x Short Call 145 se mohu dívat jako na Covered Call a na Long Call 141 a Short Call 145 se mohu dívat jako na Call Bull Spread +141/-145. Co se může při expiraci opcí za 25 dnů stát?

   1/ Akcie AAPL budou do expirace nadále klesat. Tento fakt nic na mé ztrátě nezmění, pouze jsem si ji zcela jistě ještě prohloubil o dalších -10 USD vynaložených na pořízení opcí. Jsem ve stejné situaci, jako bych nedělal vůbec nic. Protože jsem ale „týmu věřil“, tak takový vývoj bude prostě velké zklamání. Všechny opce při expiraci vyprší jako bezcenné a já mohu svůj pokus opakovat, protože „naděje přece umírá poslední“.

  2/ AAPL budou do expirace stagnovat na současné ceně 141,05 USD. Obě Short Call 145 opce při expiraci vyprší jako bezcenné. Má Long Call 141 je velmi mírně ITM (5 centů) a těsně před expirací se dá prodat za +10 USD. Tímto pokryji náklady na pořízení opcí, celá obrovská ztráta ve výši -795 USD však zůstává. Nicméně v „poexpirační“ pondělí, když veškeré mé opce již zmizely, mohu svůj pokus s „opční resuscitací“ opět opakovat, protože „naděje opravdu umírá poslední“. Má ztráta je -795 USD.  

   3/ AAPL mírně roste a při expiraci je na ceně 143 USD. Konečně uptrend, i když malý. Akcie však již umazaly kousek své ztráty a při ceně 143 USD je to (143 USD – 141,05 USD) +195 USD. Má Long Call 141 se při expiraci obchoduje za +200 USD a za tuto cenu ji likviduji a přidávám dalších +200 USD za prodej Long Call 141 opce. Obě Short Call opce vyprší jako bezcenné. Má ztráta je nyní -805 USD (původní) + 195 USD (akciový uptrend) + 200 USD (tržba za Long Call 141) = -410 USD.

    To je zajímavý pohled na vývoj ztráty, když stačil uptrend na akciích AAPL o necelé dva body a ztráta je poloviční.

   4/ AAPL roste a při expiraci je nad strike Short Call 145. Uptrend na AAPL o necelé čtyři body způsobí, že všechny opce budou při expiraci v penězích a budou exercised (Long Call 141) a assigned (obě Short Call 145). Akcie se z ceny 141,05 dostaly nad strike Short Call 145, tato Short Call byla přiřazena a na můj účet byly dodány 100 x Short akcie AAPL za cenu strike 145 USD. Obě akciové pozice se navzájem vyrušily (držené Long a přiřazené Short) a zůstaly jenom peníze (145 USD – 141,05) = profit +395 USD z Covered Call – jedné části pozice. Druhá část pozice – Call Bull Spread +141/-145 dosáhl maximálního profitu, kterým je rozsah strike v dolarovém vyjádření, tedy +400 USD. Obě opce Call Bull Spreadu +141/-145 jsou totiž v penězích, Long Call 141 je exercised a jsou mi dodány Long akcie za 141 USD, aby vzápětí byla assigned Short Call 145 a tyto akcie „jsou mi prodány“ za 145 USD, při sto akciích je pak profit +400 USD z Call Bull Spreadu +141/-145. Celkem tedy k mé původní ztrátě -805 USD mohu přičíst profit z Covered Call ve výši +395 USD a profit +400 USD z Call Bull Spreadu, pak je celková ztráta -10 USD.

  Zapojením opcí do akciové pozice stačilo, aby pouze poloviční uptrend na akciích vyrovnal celou ztrátu, kterou jsme na těchto akciích utrpěli. Není tedy nutno čekat na růst akcií na původní pořizovací cenu 149 USD, a to je skvělé.

  Podotýkám také, že se také nezvýšil požadavek na margin původní pozice, protože jedna Short opce se stala součástí Covered Call a je krytá Long akciemi, Call Bull Spread s Long opcí na nižším strike také nevytváří další požadavek na margin.

   Celou pozici záchrany můžu samozřejmě vylepšovat o jemnější časování a využíváním opcí s různých expirací. Na níže uvedeném obrázku je vidět například různé ceny Short Call opcí s expiracemi dřívějšími, než je 25-ti denní expirace z mého příkladu. Můžeme postupně vstupovat do takových Covered Calls a Call Bull Spreadů podle momentální situace na trhu. Nákupem Long Call ve vzdálenější expiraci tak pojistíme možný příchod uptrendu na akciích AAPL (tento může být i nečekaný) a postupným vypisováním Short Call na různých strikes poté dáváme případný prostor pro růst těchto akcií.

   Celý článek se nesl v duchu jakési záchranné operace, kdy jsme se vstupem do opčních pozic pokoušeli napravit pokaženou akciovou pozici. Taková opční pozice může být také vhodná i při samotném vstupu do akciové pozice a může pomoci vygenerovat profit například při nepatrnějším pohybu než je například očekávaný pohyb na držených akciích, no….„nekup to, když je to zadarmo“ …. :c)

Sleduj facebook, napiš e-mail nebo tweet

3 thoughts on “Akcie padají – kupuji útočníka”

  1. Dobrý den
    rád bych se zeptal, zdali je nějaká možnost, jak kupovat opce na menší počet než je 100, a zajistit tak pozici například 40 akcií.

    Děkuji

    1. Ahoj, to je dobrá otázka a mám v plánu někdy v budoucnosti toto popsat. Odpověď ale není jednoduchá tak, aby se vešla do nějaké kratší odpovědi, kterou by měl být tento komentář. Jednoduše lze říct, že pokud pořídíš Long Call opci s Deltou 40, tak se bude pohybovat stejně jako +40 akcií, bohužel s každým dalším pohybem se Delta změní díky Gamma. Aby bylo možné toto smysluplně ukotvit na hodnotě čtyřicet nějak „napevno“, tak je zapotřebí pořídit nějakou složitější, například syntetickou opční pozici (opce Call a Put) na takových strike a v takové konstelaci, aby celkový součet Delta byl pořád +40 (s pohybem podkladu jedna z opcí na Deltě přidává, zatímco druhá opce na Deltě adekvátně ztrácí), je to ale na delší vysvětlení, kterým se určitě budu zabývat v budoucnosti. Pokud myslíš nějaké speciální miniopční kontrakty, tak ty existovaly například na SPY, ale jestli se ještě obchodují, to nevím. Ahoj, Jirka :c)

      1. děkuji za odpověď. Budu moc rád, když si najdeš čas, na podrobnější článek. Ať se daří

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *