Při studium obchodování opcí jste určitě narazili na různá prohlášení, jak protřelý opční obchodník umí být s opcemi vždycky „smart a cool“ v jakékoliv tržní situaci, jak pomocí opcí „zachraňovat“ zkažené obchody, korigovat ztráty, získávat tržní výhody, spasit celá portfolia…jako by se takovým „vypečeným“ opčním traderům snad ani nemohlo nikdy nic stát. Není to samozřejmě pravda. Pravdou ale je, že znalost základních principů opčního obchodování opravdu může být v některých případech výrazně ku pomoci. Není to ale nic jednoduchého, zaujmout a vybrat v konkrétní tržní konstelaci nějakou vhodnou opční taktiku tak, aby opravdu pomohla nějak vylepšit například zkažené obchody s akciemi nebo futures. V dnešním článku bych chtěl ukázat jednu jednoduchou taktiku, která by mohla takovou „záchrannou akci“ představovat. V této ukázce budu vycházet pouze ze znalostí, které se již objevily v mých předešlých článcích.

   Praktickou ukázku bych uvedl modelovou životní situací. Koupil jsem od Křetínského Spartu Praha. Vloni sahala po titulu, dneska má k titulu daleko, pohybuje se v dosti velké vzdálenosti od tolika bodů, které by ji přinesly kýžený titul. Je to ale dobrý tým a jsem přesvědčen, že „na to má“. Věřím ji, tabulkou se nepropadá, ale nahoru to jde opravdu těžko. Má mnoho skvělých a kvalitních hráčů, ale má velký problém – nedává dost gólů, chybí ji klíčový útočník. Co tedy udělám. Mé útočníky Lafatu a Kadlece pošlu na měsíční hostování do Baníku Ostrava a za utržené peníze kupuji Messiho. Lionel je téměř pořád ve skvělé formě a pokud to dostane správně na nohu, nemá konkurenci a sází jeden banán za druhým. Stačí pár fíků a titul je doma. To potřebuji a takto to udělám také se svou pozicí.

   Koupil jsem před měsícem 100 x Long akcie AAPL za 149 USD. Usoudil jsem, že je to super investice. Držení akcií je velmi nenáročná záležitost a má jenom dvě polohy. Buď akcie roste nad pořizovací cenu a já vydělávám nebo klesá pod tuto pořizovací cenu a já mám ztrátu. Nejsou jiné možnosti. Můj odhad na výkonnost ovšem nebyl správný a akcie AAPL se nyní obchoduje za 141,05 USD a to je nemilé, mám ztrátu -795 USD. Takovou ztrátu jsem si v žádném případě nepředstavoval, mám frustrace a nemohu kvůli tomu spát. Za 795 USD jsem si mohl užít mnoho zábavy, proč já blázen vůbec do takové pozice vstupoval.

   Pokles ceny akcie AAPL z pořizovací ceny 149 USD na cenu 141,05 USD za ztráty -795 USD má pro akciového obchodníka pouze jedno řešení, a tím je návrat na původní pořizovací cenu po nějaké budoucím uptrendu. Jako opční obchodník řešení mám. Co by jste řekli na to, že si můžete svou ztrátovou akciovou pozici vylepšit tak, aby se ztráta smazala a akcie AAPL přitom nemusely vystoupat až na svou původní pořizovací cenu a celé řešení bylo navíc zadarmo? Já bych to vzal…

   Ve světle poznaných opčních kombinací Covered Call a Call Bull Spread mám jako opční trader k dispozici jednoduché nástroje, kterými mohu celou situaci efektivně řešit. S expiraci za 25 dnů se při současné ceně AAPL 141,05 USD obchodují opce na akcie AAPL za ceny, jako na níže uvedeném obrázku.

   Co mohu provést? Vypíšu 2 x Short Call na strike 145, které jsou OTM („mimo peníze“) a koupím Long Call na strike 141, tato je ATM („na penězích“). Short Call 145 se dají prodat za +170 USD každá a Long Call 141 se dá pořídit za -350 USD. Celkem bych za takovou opční kombinaci zaplatil -10 USD (2 x 170 USD za výpis Short Call 145 – 350 USD za Long Call 141). Má celá akciová pozice i s opcemi má tak celkovou ztrátu -805 USD (ztráta + náklady na opce). Posílám tedy na měsíc Lafatu s Kadlecem do Ostravy a do objednaného letadla v Barceloně nasedá Lionel Messi.

   Co jsem za mých -10 USD vlastně pořídil. Na 100 x Long akcie AAPL a 1 x Short Call 145 se mohu dívat jako na Covered Call a na Long Call 141 a Short Call 145 se mohu dívat jako na Call Bull Spread +141/-145. Co se může při expiraci opcí za 25 dnů stát?

   1/ Akcie AAPL budou do expirace nadále klesat. Tento fakt nic na mé ztrátě nezmění, pouze jsem si ji zcela jistě ještě prohloubil o dalších -10 USD vynaložených na pořízení opcí. Jsem ve stejné situaci, jako bych nedělal vůbec nic. Protože jsem ale „týmu věřil“, tak takový vývoj bude prostě velké zklamání. Všechny opce při expiraci vyprší jako bezcenné a já mohu svůj pokus opakovat, protože „naděje přece umírá poslední“.

  2/ AAPL budou do expirace stagnovat na současné ceně 141,05 USD. Obě Short Call 145 opce při expiraci vyprší jako bezcenné. Má Long Call 141 je velmi mírně ITM (5 centů) a těsně před expirací se dá prodat za +10 USD. Tímto pokryji náklady na pořízení opcí, celá obrovská ztráta ve výši -795 USD však zůstává. Nicméně v „poexpirační“ pondělí, když veškeré mé opce již zmizely, mohu svůj pokus s „opční resuscitací“ opět opakovat, protože „naděje opravdu umírá poslední“. Má ztráta je -795 USD.  

   3/ AAPL mírně roste a při expiraci je na ceně 143 USD. Konečně uptrend, i když malý. Akcie však již umazaly kousek své ztráty a při ceně 143 USD je to (143 USD – 141,05 USD) +195 USD. Má Long Call 141 se při expiraci obchoduje za +200 USD a za tuto cenu ji likviduji a přidávám dalších +200 USD za prodej Long Call 141 opce. Obě Short Call opce vyprší jako bezcenné. Má ztráta je nyní -805 USD (původní) + 195 USD (akciový uptrend) + 200 USD (tržba za Long Call 141) = -410 USD.

    To je zajímavý pohled na vývoj ztráty, když stačil uptrend na akciích AAPL o necelé dva body a ztráta je poloviční.

   4/ AAPL roste a při expiraci je nad strike Short Call 145. Uptrend na AAPL o necelé čtyři body způsobí, že všechny opce budou při expiraci v penězích a budou exercised (Long Call 141) a assigned (obě Short Call 145). Akcie se z ceny 141,05 dostaly nad strike Short Call 145, tato Short Call byla přiřazena a na můj účet byly dodány 100 x Short akcie AAPL za cenu strike 145 USD. Obě akciové pozice se navzájem vyrušily (držené Long a přiřazené Short) a zůstaly jenom peníze (145 USD – 141,05) = profit +395 USD z Covered Call – jedné části pozice. Druhá část pozice – Call Bull Spread +141/-145 dosáhl maximálního profitu, kterým je rozsah strike v dolarovém vyjádření, tedy +400 USD. Obě opce Call Bull Spreadu +141/-145 jsou totiž v penězích, Long Call 141 je exercised a jsou mi dodány Long akcie za 141 USD, aby vzápětí byla assigned Short Call 145 a tyto akcie „jsou mi prodány“ za 145 USD, při sto akciích je pak profit +400 USD z Call Bull Spreadu +141/-145. Celkem tedy k mé původní ztrátě -805 USD mohu přičíst profit z Covered Call ve výši +395 USD a profit +400 USD z Call Bull Spreadu, pak je celková ztráta -10 USD.

  Zapojením opcí do akciové pozice stačilo, aby pouze poloviční uptrend na akciích vyrovnal celou ztrátu, kterou jsme na těchto akciích utrpěli. Není tedy nutno čekat na růst akcií na původní pořizovací cenu 149 USD, a to je skvělé.

  Podotýkám také, že se také nezvýšil požadavek na margin původní pozice, protože jedna Short opce se stala součástí Covered Call a je krytá Long akciemi, Call Bull Spread s Long opcí na nižším strike také nevytváří další požadavek na margin.

   Celou pozici záchrany můžu samozřejmě vylepšovat o jemnější časování a využíváním opcí s různých expirací. Na níže uvedeném obrázku je vidět například různé ceny Short Call opcí s expiracemi dřívějšími, než je 25-ti denní expirace z mého příkladu. Můžeme postupně vstupovat do takových Covered Calls a Call Bull Spreadů podle momentální situace na trhu. Nákupem Long Call ve vzdálenější expiraci tak pojistíme možný příchod uptrendu na akciích AAPL (tento může být i nečekaný) a postupným vypisováním Short Call na různých strikes poté dáváme případný prostor pro růst těchto akcií.

   Celý článek se nesl v duchu jakési záchranné operace, kdy jsme se vstupem do opčních pozic pokoušeli napravit pokaženou akciovou pozici. Taková opční pozice může být také vhodná i při samotném vstupu do akciové pozice a může pomoci vygenerovat profit například při nepatrnějším pohybu než je například očekávaný pohyb na držených akciích, no….„nekup to, když je to zadarmo“ …. :c)

Sleduj facebook, napiš e-mail nebo tweet

17 thoughts on “Akcie padají – kupuji útočníka”

 1. Dobrý den
  rád bych se zeptal, zdali je nějaká možnost, jak kupovat opce na menší počet než je 100, a zajistit tak pozici například 40 akcií.

  Děkuji

  1. Ahoj, to je dobrá otázka a mám v plánu někdy v budoucnosti toto popsat. Odpověď ale není jednoduchá tak, aby se vešla do nějaké kratší odpovědi, kterou by měl být tento komentář. Jednoduše lze říct, že pokud pořídíš Long Call opci s Deltou 40, tak se bude pohybovat stejně jako +40 akcií, bohužel s každým dalším pohybem se Delta změní díky Gamma. Aby bylo možné toto smysluplně ukotvit na hodnotě čtyřicet nějak „napevno“, tak je zapotřebí pořídit nějakou složitější, například syntetickou opční pozici (opce Call a Put) na takových strike a v takové konstelaci, aby celkový součet Delta byl pořád +40 (s pohybem podkladu jedna z opcí na Deltě přidává, zatímco druhá opce na Deltě adekvátně ztrácí), je to ale na delší vysvětlení, kterým se určitě budu zabývat v budoucnosti. Pokud myslíš nějaké speciální miniopční kontrakty, tak ty existovaly například na SPY, ale jestli se ještě obchodují, to nevím. Ahoj, Jirka :c)

   1. děkuji za odpověď. Budu moc rád, když si najdeš čas, na podrobnější článek. Ať se daří

 2. Ahoj, chci podekovat za clanek. Presne tohle jsem tedka potreboval (byl jsem pri propadu par tydnu zpatky assigned na naked put JNJ se strike 140), tak se pomoci infa z clanku z toho zkusim postupne vyhrabat. Diky 🙂

 3. Ahoj, velmi pekny web! A ted k dotazu. Mam short pozici ve ztrate (vstup short 30, aktualni cena 40). Pokud budu chtit pouzit tuto metodu znamena to poridit 1x Long PUT opci strike 40 a 2x Sell PUT opci strike 35? Pisu si to ted na papir a asi jsem se totalne ztratil. 🙁

  1. Ahoj, ano ta úvaha je správně. V článku jsem popisoval pořízení Long akcií, které navzdory předpokladům poklesly. Tvůj případ je opačný, kdy Short akcie oproti předpokladu posílily. Ve smyslu této opční pomocné operace tak je využito Put opcí, tedy například pořízení Long Put na ATM strike (+/-současné ceně – strike třeba 40) a její financování výpisem 2x OTM Short Put na nižším strike (například 35). Platí pak stejné scénáře. Pokud bych modelově výpisem dvou Short opcí zaplatil pořízenou Long opci, tak při trvajícím uptrendu mě opce nic nestály, ale akcie prodělává dál. Pokud by ale nastal obrat trendu, tak akcie začnou svou ztrátu stahovat a k tomu vydělává Long Put, které je součástí Bear Put Debit Spreadu +40/-35 s potenciálem +500 USD, druhá Short Put na strike 35 je pak krytá Short akciemi, takže při poklesu pod 35 USD už dále akcie nevydělají. Potenciál záchranné operace pak stojí na vhodném výběru expirace a strike, který se odvíjí od výše ztráty na akciích a nějakém momentálním sentimentu kolem tohoto titulu protože se to ale velmi těžce určuje, tak asi základním pravidlem by mohlo být pořízení opcí zadarmo, ať alespoň ztrátu dále neprohlubují…Ahoj, Jirka :c)

 4. Pri poklesu pod 35 nejen, ze dale nevydelavaji, ale dokonce ztraceni. Je zde tedy i problem v tom, ze pokud by akcie zacali padat a v dobe expirace by cena byla rekneme 20 USD, pak na zachrane akci lze i prodelat. Pokud porizeni opci vyjde cca na nulu (zanedbam tech par dolaru) je situace nasledujici. Na 1 opci Buy PUT se strike 40 vydelavam +2000, na dvou opcich Sell Put strike 35 prodelavam 2x-1500 = -3000. Cely pokus o zachranu me tedy stoji +2000-3000 = -1000 USD. Nezapocitavam zisk na sortu akcii, ktery bych drzel tak jako tak bez pokusu o zachranu/vylepseni tradu. Je to tak?

  1. Ahoj, není to tak. Tvá situace: vstoupil jsi 100x Short akcie za cenu 30 USD/kus, tímto shortem jsi na svůj účet získal +3.000 USD. Cena začala stoupat a nyní je na ceně 40 USD, pokud bych jsi je nyní koupil zpět, tak musíš vynaložit -4.000 USD, takže tvá ztráta by byla -1.000 USD. Rozhodl jsi se, že využiješ opční strategii a nakoupíš Long Put 40 a vypíšeš 2x Short Put 35, toto vše za nula dolarů. Cena se jako na povel otočí a začne klesat, nyní je na 20 USD a jsme u expirace opčních kontraktů.

   1/ Long Put 40 a Short Put 35 je Bear Debit Spread +40/-35, který je nyní celý „v penězích“ – při expiraci bude Long Put 40 automaticky Exercised a ty obdržíš 100x Short akcií za cenu 40 USD/kus a za tyto akcie obdržíš +4.000 USD, aby jsi následně byl na Short Put 35 Assigned (přiřazen) a ty obdržíš na svůj účet 100x Long akcií za cenu strike 35 USD/kus, za které zaplatíš -3.500 USD, obě tyto akciové pozice vzniklé z Bear Debit Spreadu +40/-35 se vzájemně vyruší a zůstanou ti jenom peníze, tedy +500 USD z tohoto spreadu.

   2/ Zůstává 1x Short Put 35, která je rovněž „v penězích“ (momentální cena je 20 USD) a je rovněž Assigned (přiřazena), takto obdržíš na svůj účet 100x Long akcií za cenu strike 35 USD/kus, za které zaplatíš -3.500 USD. Ty ale máš na svém účtu původní investici – tedy 100x Short akcie, které jsi prodal za 30 USD za kus a obdržel jsi za ně tehdy +3.000 USD. 100x Long akcie s tohoto přiřazení budou kompenzovány tvými 100x původními Short akciemi, akciová pozice ti tak zmizí a zůstanou jenom peníze z této transakce, tedy -500 USD.

   Při ceně 20 USD ti tak zmizí všechny pozice a zůstane pouze výsledek z Bodu1/ a Bodu2/, což je 0,- USD. Znamená to tedy, že ačkoliv jsi koupil Short akcie za 30 USD a ony vystoupaly na 40 USD, tak ti k vynulování ztráty stačí při takovém pořízení opcí pouze poloviční pokles, tedy zpět na 35 USD a nikoliv zpět na 30 USD. To, že jsou nyní za 20 USD již nehraje žádnou roli, mohou si klesnout kam chtějí pod strike 35 a situace bude vždy stejná, ahoj, Jirka :c)

 5. Ahoj, nějak stále nemohu pochopit ten výpočet v bodě 4), kdy uvádíš profit z covered call ve výši + 395 USD. Tento výpočet vychází z předpokladu, že akcie by byly pořízeny za cenu 141,05. Ale koupeny přece byly za 149 USD! Takže se zde naopak jedná o ztrátu – 400 USD (koupeno za 149, prodáno za 145). Nebo mi něco uniká?

  1. Ahoj Tomáši,
   akcie jsem nakoupil za 149 USD a klesly na 141.05 USD a mám ztrátu -795 USD. V bodu 4/ je popsána situace, kdy akcie, po pořízení všech opcí v tomto okamžiku poklesu na 141.05 USD, vystoupaly zpět nad 145 USD, tedy nad strike vypsaných Short Call. Já jsem nazval vzestup zpět ze 141.05 USD nad 145 USD jako „profit z Covered Call“, ale je to vlastně zotavení ceny s tím, že další uptrend nad 145 již není podstatný, protože bude vždy kompenzován přiřazenými Short akciemi za cenu 145 USD/kus (cena strike) z proražené Short Call 145. Toto „zotavení ceny“ nebo „profit z Covered Call“ bude představovat vždy v tomto případě částku (145 – 141.05) = +395 USD „umazání ztráty“, k tomuto pak musím připočítat maximální profit na Call Bull Spreadu +141/-145 ve výši +400 USD a je to přesně to, co je v článku. Pro jednodušší představu se jedná o zotavování ceny za současného výdělku Call Bull Spreadu, vydělávají jakoby dvě věci najednou – zotavuje se cena a roste cena opčního spreadu…Ahoj, Jirka :c)

   1. Díky za vysvětlení. Sepsal jsem si všechny příjmy a výdaje pod sebe a už mi to vychází 🙂

 6. Ahoj Jirko,
  vlastním akcie Intel které se nedávno obchodovaly pár dnů na úrovni 58 USD a poté spadly na úroveň 44 a teď se motají okolo 48. Dá se výše popsaná metoda použít na pokrytí nebo nahrazení této ztráty (doufám že přechodné)?
  Dík moc a díky taky za opravdu výživné čtení ;o)
  s pozdravem
  Pavel

  1. Ahoj Pavle,
   zcela určitě, je to jenom na Tvých preferencích, jaké zvolíš strike, expirace a z toho vyplývající cenové parametry. Ne vždy se záchranný plán podaří, protože tento přístup pomáhá při obratu trendu, kdy po pádu přichází růst, pokud bude cena INTC dále klesat, tak tato strategie nebude fungovat. Můžeš ji pak kombinovat například současně s Put Ratio Spreadem, kdy další pokles budeš bránit Long Put, kterou zafinancuješ výpisem například dvou Short Put na nižších strike, to se ti ale zase změní profil zisku a ztráty při dalších poklesech, kde vypsaná naked Put opce může být zdrojem další ztráty, takový Put Ratio Spread ale zase můžeš rozložit do různých expirací…Ahoj, Jirka :c)

   1. Ahoj Jirko,
    díky moc za Tvou odpověď a návrhy řešení. Zkusím tu popsanou metodu nastudovat a hlavně vstřebat a papírově sjet v TOS-u nejdříve. Mezitím se snad Intel i zvetí ;o)). Klobouk dolů před Tvými znalostmi. Mám se co učit. Hlavně teď vím kde.
    s pozdravem
    Pavel

 7. Ahoj ve spolek,
  opravdu to funguje 🙂
  Asi před 2 měsící nekrytá vypsaná PUT na 18 ticker CC , po vyhlášení čtvrtletních výsledků rychlý pád až na kolem 12 a samozřejmě mě to trefilo.
  Pomocí výše uvedeného návodu se mi podařilo vystoupit na 16,50 s 40$ ziskem + dividendy 25 $.
  Opravdu děkuji za tyto stránky , jsou pro mě sice v mnohém hodně složité, ale každý si v tom najde tu svoji úroveň.
  Pěkný večer
  Martin

 8. Dobrý den Jirko,
  rád bych se zeptal, jak nahlížíte na situaci, když by se v daném případu cena pohybovala zhruba kolem 145 těsně před expirací. Tzn. pár minut ořed close v den expirace bude cena 144,5 a tedy 2xSC budou OTM a LC ITM. Prodal bych tedy LC se ziskem a SC vyprsi bezcenne – pokud vsak neporoste cena jeste v postmarketu nad 145 – poté by došlo k přiřazení a v případě pondělního gapu by mohl být problém. Můžete poradit Váš pohled na věc, nebo odkaz, pokud jste to už někde na webu rozebíral?
  Moc díky za Vaši práci – je to neskutečně přínosné čtení.

  1. Ahoj Lukáši,
   prodej Long Call těsně před expirací je správná volba, stejně bych postupoval při likvidaci Short Call, pokud by se cena pohybovala těsně před Close kolem jejich strike. Hrozba přiřazení díky pohybu v aftermarketu je oprávněná, protože se může stát, že přestože jsou opce před Close těsně OTM, nemusí se tak stát (díky uptrendu po Close) v okamžicích, kdy ještě držitel Long Call opcí může vyhodnotit, že chce být v pondělí v pozici s Long akciemi a provede jejich Exercise – toto může udělat i nějakou dobu po uzavření opčních trhů. Pokud je cena podkladu velmi těsně pod strike vypsané opce před uzavřením opčních trhů v pátek před expirací, budou mít takové Short opce velmi nízkou cenu v řádech třeba jednotek dolarů, takže vynaložit je může být vhodná volba ochrany před nemilým překvapením vyplývajícím z neočekávaného přiřazení….:c)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.