Přijeď na garančku po roce provozu nebo až ujedeš padesáttisíc kilometrů“ by mohla být poslední věta prodejce nového auťáku, se kterou tě vyprovodí z autosalonu, kde jsi nechal valnou část svých úspor. Podobně jsem si nastavil také kontrolní parametry pro svůj blog. Na obrázku níže vypadá dnešní stav mého tachometru.

   55.000 je fantastické číslo a představuje počet shlédnutí stránek mého blogu, a protože to není tomu ani rok, když jsem v březnu 2017 napsal první článek na tento web, tak toto dosažené číslo v takovém krátkém čase jsem nečekal ani ve svých nejdivočejších představách. Na to, že nepíšu o vaření nebo poklescích českých celebrit, je to opravdu úctyhodné číslo a musím proto na tomto místě a v tuto chvíli poděkovat všem svým čtenářům, kteří mně za tento necelý rok zasypali neskutečným množstvím dotazů, komentářů, privátních i obchodních emailů, různých zpráv a také obchodních nabídek, ze kterých sršel optimismus a nadšení pro trading téměř v jakékoliv formě. Komentáře, poznámky a e-maily z opačného názorového spektra mě nechávají klidným a přičítám je přirozenému odrazu různosti lidských povah a cloumání momentálních nálad pisatelů, jednoduše nejsme všichni stejní v množství dávky sympatií nebo antipatií k tvorům a věcem, které nás obklopují nebo jsme jim vystaveni, takový je prostě okolní svět, kterým se rozhodně nenechám nijak otrávit :c)

  Bylo by asi namístě nějak toto období bilancovat a vyhodnotit. Pohledy do zpětného zrcátka mi ale nejsou vlastní, protože nejdůležitější je se dívat neustále kupředu a za neustále „vřavy trhů“ se neustále vyvíjet a zdokonalovat, současně s měnícími se podmínkami kolem nás. „Kdo chvíli stál, již stojí opodál“ je verš Jana Nerudy a je zarážející, jakou disponuje univerzálností bez ohledu na datum jeho vyřčení a dialektika v něm ukrytá je opravdu famózní. Se stejnou filozofií nepřetržitého a „udržitelného vývoje“ těchto webových stránek jsem se při retrospektivním pohledu na napsané příspěvky rozhodl tedy nebilancovat počty přístupů, počty nejrůznějších kliků na cokoliv nebo místa naší planety, ze kterých byl přístupy uskutečněny, ale chtěl bych se mírně zaměřit na obsah toho, co jsem vůbec na tomto blogu napsal.

   Při pohledu na jednotlivé názvy článků odrážejících témata, která jsou v něm obsažena, mi mé články připomínají jako usekané větve stromu, které se volně povalují kolem fiktivního stromu, který neexistuje. To se mi nelíbí a zdá se mi, že to nemá ucelený řád a vnitřní smysl. Rozhodl jsem se proto, že se pokusím tuto neuspořádanost změnit. Zdá se mi nyní totiž, že jsem se velmi rychle posunul do určitých „temnějších zákoutí“ tradingu, aniž bych se předtím vypořádal s jeho úplnými základy a principy. Přestože jsem neměl ambici, aby mé články byly „čtením k odpolední kávě“ (tímto zdravím na winpes), tak pohledem na čtenost jednotlivých příspěvků jednoduše zjišťuji, že jednoznačně nejpoutavější pro mé čtenáře byly a jsou články spjaté s tématy popisujícími úplné základy opčního tradingu. Ukazuje to pravděpodobně na absenci jednoduššího objasnění principů samotného tradingu (zejména opčního), tedy neexistenci určitého „virtuálního stromu“ poznání, když jsou zde (možná chaoticky) pohozeny pouze jeho usekané větve.

   Opustím tedy nyní (na nějakou blíže nespecifikovanou chvíli) téma obchodování derivátů volatility a vrátím se „zpátky ke kořenům“, tedy k základům opčního tradingu. Dávám si sice opticky jednoduchý úkol, ale podvědomě cítím, že to nebude určitě lehké. Chci se pokusit na těchto stránkách vytvořit ucelenou příručku opčního tradera, a to takovým způsobem, aby každému zájemci poskytla takovou míru informací, která by v jednoduchosti mohla vytvořit nějakou základní představu o obchodování opčních kontraktů a souvisejících investičních nástrojů, aniž by musel vynakládat na nabytí této představy jakékoliv prostředky.  

   Proč to dělám? Mám vlastní svébytnou představu o obchodování a s odstupem nějakého času snad mohu posoudit, co mi v počátku mého obchodování pomohlo a co bylo naopak zcela zbytečné. Z vlastní zkušenosti vím, a přispěly k tomu také nejrůznější reakce na mé články, že nejproblematičtějším obdobím každého začínajícího obchodníka je absorbování neskutečného množství nových informací, přijímání principů vlastního tradingu a přetrpění nováčkovských chyb. Všechno navíc stojí peníze, informace o tradingu musíte někde pořídit (většinou za peníze), principy obchodování musíte někde vyzkoušet nebo vidět (většinou za peníze) a nováčkovské chyby udělá každý začínající obchodník ze 101% jistotou (…a nepochybně za ně zaplatí vlastními penězi). Svobodné rozhodnutí stát se obchodníkem by mělo vycházet z co nejméně bolestivých zkušeností a zejména z jasného přesvědčení, že toto by mohla být pro mě dobrá volba, jak poznat třeba něco nového. Základním principem by tak měla být nenucenost a přirozenost bez nějakých marketingových příkras nebo zavedených klišé, která bezpochyby vedou k deformaci představ začátečníků o jednoduchosti a zejména výnosnosti tohoto povolání. Koncepci mého úkolu mám již nyní v hlavě a bude vycházet z vytváření nových článků, které budou zaplňovat jakási „chybějící místa“, vytvořené mým přeskakováním mezi již vytvořenými jednotlivými tématy.

  Co mě k tomu vlastně opravňuje? „…na internetu je takových věcí habaděj, je jenom zapotřebí je umět najít…“, je častá odpověď chytráka, který neumí okamžitě zformulovat svou odpověď na položenou otázku. Toto místo by pak mohlo být jedno z těch, na kterém najdete odpovědi na některé základní otázky týkající se zejména opčního obchodování. Je vytvořené proto, že sám obchoduji a mám za sebou celkem slušně bohatou zkušenost s tímto typem obchodování, proto cítím, že by nebylo vůbec špatné se o některé ze zkušeností podělit. Oprávněnost k mému psaní také ostatně plyne z nabytých svobod, kterých můžu v naši skvělé zemi značně široce požívat a také ze skutečnosti, že si každý může bez nucení vybrat, jestli se mu něco číst a studovat chce nebo nechce.

   Inspirací k tvorbě tohoto blogu jsou mé vlastní zkušenosti. V intencích těchto osobních zkušeností bych chtěl vytvořit takový zdroj informací, který by pomohl začínajícímu obchodníkovi se dále rozhodnout, jestli již sám vynaloží své prostředky na zkvalitnění svého dalšího vzdělání nákupem odborného kurzu, pořízením publikací o tradingu nebo například nějakým předplatným obchodních webů nebo analytických aplikací. Vzdělání je alfou a omegou obchodování a bez něj to opravdu nejde. Vynaložil jsem na něj velmi značné prostředky a mohu zodpovědně potvrdit, že to nebyly promarněné výdaje. Také ale mohu potvrdit, že drtivá většina věcí se ve vzdělávacích zdrojích neustále opakuje, takže po zvládnutí počátečních myšlenek nakonec zjišťujete, že s každou další investicí do vzdělání již přijímáte další velmi malé množství nových věcí (tyto drobnosti ale mohou na druhou stranu znamenat obrovský další posun) na úkor věcí již poznaných, které si již jenom více ujasňujete. Proto jsem si řekl, že by nebylo špatné tyto výdaje zájemcům o obchodování ušetřit a bude pouze na nich, jestli nějaké vlastní a konkrétní peníze následně vynaloží na svůj další rozvoj nebo konstatují, že to „prostě není pro mě“. Filozofie těchto stránek zůstane stejná – nebude to nic stát, žádné uzavřené nebo placené sekce, žádné promotérství ani marketingové triky. Pokud budu odkazovat na nějaké zdroje (bez toho to ani nepůjde) nebude to proto, že bych byl jejich reklamní agent nebo produktový dealer, ale proto, že se mi taková věc buď líbí nebo nelíbí nebo také proto, že ji lze smysluplně využít. Dobrých věcí je velmi mnoho a myslím, ze statistického pohledu, že výrazně převažují nad špatnými.

   Bude to postupné a bude se to odvíjet od mé motivace k psaní mezi obchodováním. Protože jsem si předsevzal, že by to mělo mít formu virtuální příručky, která by měla mít nějaký ucelený obsah a řád, vznikne v nejbližší budoucnosti na hlavní stránce webu nová záložka Abeceda. V ní budou na jednotlivých budoucích podzáložkách, podle jednotlivých sekcí, textem pospojovány hypertextové odkazy na minulé a budoucí vznikající články, aby vytvořily komplexní celek virtuálního průvodce začínajícího opčního obchodníka. Bude to ale trvat, mějte proto prosím trpělivost…:c)

Sleduj facebook, napiš e-mail nebo tweet

15 thoughts on “Milník – I.”

 1. Zdravím!

  některé články musím číst vícekrát než je pochopím, ale prosím, nech tak! Tvoje silná stránka je právě v těch zákoutích. Tak třeba párové obchodování americké versus evropské volatility je prostě super nápad a nejsem si jist, jestli o tom v češtině vůbec kdy někdo něco napsal. Natož někdo, kdo s tím má zkušenosti.

  A tak se trochu bojím, že když budeš namísto kombinace derivátů vysvětlovat začátečníkům princip CALL opce, že zabiješ svůj talent vysvětlovat POUTAVĚ věci SLOŽITÉ. Ano, zvyšíš sledovanost a čtenost, ale blog ztratí na exkluzivitě.

  Protože teď jsi opravdu exkluzivní. A vo tom to je!

  Petr, admin WinPsa.

  1. Ahoj,

   z minulosti si na článek obchodování americké versus evropské volatility pamatuji, nemůžu ho ale teď najít. Prosím, bylo by možné přidat odkaz do komentáře?

   Díky, Roman

 2. blog sledujem od jeho uplneho uplneho vzniku, mam ho v zalozkach a velakrat som ho aj odporucal. skvela praca a dokonca ani v anglictine som tak kvalitny blog este nevidel.

 3. Pěkný den,
  souhlasím s Petrem výše, tyto stránky jsem si oblíbil právě kvůli poutavému vysvětlování složitějších a pro mne netradičních věcí kolem opčního obchodování. Byl bych rád, kdyby autor v takovýchto článcích pokračoval.

 4. Súhlasím s Petrom. Pokiaľ chce urobiť virtuálnu príručku, popisujúcu súvislosti, návrhy čo s čím kombinvoať a doporučeniami, tak super. Neviem si to po pravde úplne predstaviť, ale takisto neviem, čo máš v pláne 😉

  Pokiaľ by to ale malo byť popis typu, čo je call / put opcia, tak mi to príde zbytočné. Takých webov / blogov je veľa. Popísané je toho viac, alebo menej podrobne a zrozumiteľne, ale dá sa to nájsť.

  Ale dobretrejdy sú iba jedny 😉 Alternatíva prakticky žiadna. Tak hutné informácie skrátka nikde inde takto pekne polopatisticky nenájdeme. 🙂 Samozrejme, ty si „šéf“ a určuješ smer toho blogu, ale písať o úplných základoch je podľa mňa plytvanie energiou 🙂

 5. Zdravím, veľmi ma baví spôsob akým vysvetľuješ spôsoby obchodovania a vždy sa neviem dočkať ďalšieho článku, základy od začiatku Tvojimi očami si veľmi rád prečítam, určite mi to objasní veľa vecí aj keď som už platil za vzdelanie, stále to nie je ono.
  Prosím pokračuj aj v písaní o obchodovaní volatility !!!
  Ďakujem Bohu za Tvoju chuť sa podeliť o skúsenosti a ešte k tomu zadarmo, to sa dnes veľmi nevidí.
  God bles you.

 6. Tiez sa pripajam k prosbe o pokracovani super clankov tak ako doteraz, vysvetlovanie zakladov je v Tvojom pripade plytvanie. Dik za tento web aj za zdielanie vedomosti/skusenosti.

 7. Ahoj vsem a Jirkovi zvlast.
  Ja bych sem chtel napsat, ze se nebojim toho, ze bus sklouznul k nejakym zbytecnym zakladum. Jak znam Tve kvality a neotrely pohled na svet opci, myslim, ze to pesimiste se jeste hodne budou divit. Osobne cekam spis psani inspirovane Tvym vlastnim pruzkumem slepych a funkcnich cest a moc se na to tesim. Chtelo by to rychle prvni clanek a bude jasno😀

 8. Ahoj přátelé,

  děkuji za hezká slova a sdílení „obav z obecnosti“. Naznačené směrování blogu není výsledkem momentálního nápadu, marnotratného vrtochu nebo snahou o zvýšení návštěvnosti, ale kuriózně snahou ušetřit si práci. Články nepíšu pro nějaký materiální profit, ale proto, že mě psaní nejen baví, ale je pro mě především skvělou relaxací mezi obchodováním a také nástrojem k utřídění vlastních myšlenek. Při psaní jsem musel mnohokrát oprášit své staré analytické pokusy a pro potřebu článků je zaktualizovat aktuálními daty současných trhů, což vedlo ve dvou případech o znovunasazení do obchodování dvou přístupů, které jsem kdysi obchodoval, poté opustil, abych se k nim v současnosti zase vrátil. Chci tak, aby tento web byl oázou pro klidné čtení, možnou inspirací pro další rozvoj a předávání netradičních obchodních myšlenek, nechávám na čtenářích, ať si přečtené vyhodnotí podle svého uvážení.

  Nečekal jsem ale, že články povedou k tak masivní záplavě konkrétních obchodních dotazů a žádostí o radu. Drtivá většina těchto aktivit míří na můj e-mail, zejména asi proto, že se pisatelé stydí s dotazy do veřejných komentářů, velmi často se například týkaly nepovedených obchodů. V žádném případě mě tyto dotazy nevadí, protože jsou součástí toho, co jsem chtěl psaním článků vyvolat, tedy hlubší zamyšlení nad obchodními přístupy, to je určitě v pořádku a pisatelům za tyto dotazy děkuji, musel jsem se mnohdy celkem hluboce ponořovat do naznačených realizovaných obchodů pisatelů, abych mohl poskytnout nějakou alespoň trochu užitečnou radu. Potýkám se přitom ale se základním problémem, a tím je mnohdy základní neznalost principů jednoduchých opčních strategií nebo dokonce absence úplných základních principů opčního obchodování. Pokud jsem například radil opravit Debetní Put Vertical Spread jeho transformací do OTM Nesymetrického Put Butterfly, tak jsem v dalších dvou odpovědích musel objasňovat jeho základní principy a pokud tento problém řeším současně u třech různých dotazů, tak to celkem vysiluje. Není mi vlastní nechat jakékoliv dotazy bez odpovědi, sám jsem kdysi začínal, takže vím, že taková pomoc navrženého konkrétního řešení konkrétního problému pomůže víc, než přečtení pěti knih, alespoň psychicky. Smrště dotazů pak souvisely s pojmy jako „syntetické pozice“, obchodování ETF a opcí na ETF nebo opce na komoditní futures. Pokud k tomu přidám značnou dávku osobních dotazů typu „…vím, že máš Interactive Brokers, co říkáš na SaxoBank?…“, „…kde analyzuješ data, já tomu TOS vůbec nerozumím…“, „…moc jsem se nedočetl o kreditních spreadech…“, „…mám XY tisíc dolarů, bude mi to na trading stačit?…“, „…jaký máš počítač, umíš taky anglicky?…“, tak je pro mě jednodušší něco o těchto věcech napsat, abych se k tomu nemusel neustále vracet. Když jsem si pak sdělené problémy a dotazy nějak sumarizoval, tak výsledkem byl výstup ve formě nějakého jednoduchého průvodce, abych tato témata nějak smysluplně pokryl a vyplnil tak mezery mezi tématy jednotlivých zveřejněných článků.

  V žádném případě bych nechtěl „trhnout kormidlem tohoto webu“ směrem ke „břehům tradingu“, ale rád bych se dále brouzdal po rozbouřených vlnách všemožných trhů a odlehlých zákoutí obchodování, díky za pochopení, Jirka :c)

 9. Zdravím,

  pro mě je každý článek velkou inspirací, protože vidím jak se to dá dělat. Zároveň se tím odkrývá spoustu cest kudy se vydat. Upřímně ,jakožto řekněme amatér, kolikrát přemýšlím, jestli to, na co jsem se zrovna zaměřil, je v tu chvíli zrovna to, co bych měl řešit. Proto za mě uvítám hlubší ponor do základů a plně souhlasím s názorem, který napsal Bobek. Ovšem bych se svým apelem chtěl připojit také k těm zkušenějším a pokud by se objevovaly i články o obchodování volatility a jejich derivátů vůbec bych se nezlobil:-) jelikož je to zajímavé téma a ukazuje mi to směr, kam bych se chtěl v budoucnu ubírat (nehledě na to, že mě deriváty zajímají obecně) ve svém tradingu. Nejprve jsem si dal ovšem za úkol vstřebat opční „problematiku“… Jsem velice vděčný, za každý blog o tradingu v, kteří píšou ti povolaní. Bohužel vím jen o dvou v naší kotlině, Tvém a již výše zmíněném Winpsovi, kam také s radostí chodím, nicméně jsem velice rád alespoň za to málo ,i když si myslím že o to víc je obsah kvalitnější. fakt moc děkuji

  Přejí všem vysoké % úspěšnosti obchodů a minimální DD s maximální RRR 8)

  Jelimán

 10. Ahoj Jirko,
  postavím se na druhou stranu většiny komentářů a chci tě podpořit ve tvé snaze o vybudování onoho stromu základů. Jsem přesvědčen, že to bude zajímavé čtení a díky tvým zkušenostem s opcemi v kombinaci s výbornou schopností věci jasně vysvětlit to bude rozšíření o unikátní a kompaktní zdroj pro studium nejen pro čisté high level opční tradery, ale i pro ty, pro kteří v obchodování opcí teprve získávají ostruhy.
  Vždy je prima, pokud se člověk někde může naučit i základy od profíka, který mu ukáže slepé uličky, potenciální nebezpečí a nebo jak se dostat z problémů. Jenže profík na to většinou nemá čas a ani chuť. Takže si vážím, že ty na to minimálně tu chuť máš.
  Díky, já se na takové články vyloženě těším. Hodně zdaru.

 11. Ahoj. Jirko tenhle web je naprosto skvělý. Mnohokrát děkuji za veškeré informace o které se s námi dĕlíš. I když se obchodování opcí věnuji už nějaký ten pátek, tak stále v určitých věcech tápu, takže osobně uvítám nějaké další informace. Samozřejmě že se mi líbí a velmi mě obohacuje tvůj výklad složitějších přístupů ale k těmto věcem je dobře se dopracovat a ne začít z „fleku“ obhodovat volatilitu. Určitě jako nováček za kterého se stále považuji uvítám jakékoliv informace které budu moci aplikovat na menším účtu. Dekuji ještě jednou za možnost vzdělávat se na tvém webu.
  Vojta Rozum

 12. Zdravim Jirko, doma mam skoro na 90 knih o obchodovani opci a futures, vetsina je plna vysvetlovani zakladu a akademicky popisovanych opcnich strategii. Skutecne prakticke know how bud chybi nebo je skryto v balastu opcni omacky. Tvuj web ve zpusobu komunikace nema obdobu, je velmi prakticky zameren, bez balastu okolo, hutny tezky na vstrebani ale prave v tom jedinecny. Koncepty na obchodovani derivatu volatility jsou naprosto unikatni, pouzitelne a inspirujici pro dalsi samostatne rozpracovani. Je mi smutno pri pomysleni, ze vysoka opcni skola pujde mozna na cas stranou. Na druhou stranu chapu, kam asi smerujes, k pochopeni vzajemnych souvislosti. Ve vetsine literatury chybi vzajemne propojeni opcnich strategii, morfovani pozic, aktivni obrana, prakticke rizeni pozic na zaklade reckych pismen atd. Kdo toto zvlada, tomu staci jen natukavat mozne strategie a ostatni uz docvakne samo. V kazdem pripade diky za to co uz bylo prezentovano i za to zajimave co prijde. Pavel
  PS: omlovam se za chybejici diakritiku neb pisu z dalne Ciny 🙂 budte radi, ze to neni ve znacich.

 13. Ahoj,
  jen doplním k myšlence „sepíšu základy a nebudu to muset furt vopakovat“… když vidím frekvenci a obsah stále se opakujících dotazů v některých fórech a diskusích, myslím, že se stejně nezbavíš jedné základní lidské vlastnosti – asi je jednodušší a rychlejší se zeptat, než někde něco hledat a studovat 🙂

  Určitě pokračuj, je to moc fajn.
  MilanH

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *